آشنایی با R commander

R Commender یک نرم افزار آماری رایگان و از رابط های گرافیکی آماری (GUI=graphical user interface) برای R است.  و در واقع به محیط برنامه نویسی و دستوری R فضایی گرافیکی می بخشد. پروفسور John Fox   آن را  برای  آموزش درسهای آماری و جلوگیری از پیچیدگی یادگیری نرم افزار R تدارک دید. که شامل منو هایی است که می توانند آنالیز های آماری را در داده ها انجام دهند. 

تا حدودی R Commenderمی تواند جایگزینی برای بسته های آماری اقتصادی نظیر SPSS در R باشد.

برای استفاده از R Commander باید R وR Commander  را در سیستم خود نصب داشته باشید 

 

 

 

 

نکاتی در باره ی نصب  R commander  :

 

بسته ی Rcmdr از بسته های استاندارد R است که  به صورت عادی می تواند لود و نصب گردد. با این حال نحوه ی صحیح نصب آن را در R شرح خواهیم داد:

یک نکته ی کلی که باید همواره مد نظر قرار داد این است که بسته ی Rcmdr ( علاوه بربسته هایی مثل tcltk و MASS که جزیی از تقسیم بندی های استاندارد R هستند) از بسته های کمکی دیگری نیز استفاده می کند، و برای کار کردن درست این بسته نیاز است تا تمام این بسته ها حاضر باشند: 

Abline،  aplpack، car، colorspace، effects، Hmisc، leaps، lmtest، relimp، rgl و (در ویندوز) RODBC

بسیاری از این بسته ها به بسته های دیگری نیز وابسته هستند...

پس از نصب بسته، برای اجرای بسته Rcmdr، کافی است دستور library(Rcmdr)  را وارد کرد. 

 

 

نکاتی برای سیستم عاملWindows :

 راحت ترین راه برای نصب بسته ی  Rcmdr در صورتی که به اینترنت وصل  باشید، از طریق منوی  packag و در آن  Install packages است همچنین می توان از دستور زیر 

 

install.packages("Rcmdr")

 

وقتی که  برای اولین بار بسته ی  Rcmdr را با دستور library(Rcmdr) فراخوانی می کنید، به شما پیشنهاد می شود که تمام بسته های وابسته به آن را که در حال حاضر ندارید دانلود کنید؛ به نرم افزار اجازه بدهید تا این کار بکند. 

چنانچه R را در Program files تحت ویندوز ویستا یا 7 نصب کردید؛ باید R را با قابلیت های administrator اجرا کنید تا بسته ها را نصب کند. 

 چنانچه با دستور library(Rcmdr) با پیغام خطایی ناشی از ناشناخته بودن Rcmdr مواجه شدید؛ برای رفع این مشکل این برنامه را بسته و دوباره از اول آن را باز کنید اما این بار ابتدا روی آیکن R دکمه راست ماوس کلیک کنید و گزینه ی Run as administraror  را انتخاب کنید.

 توصیه می شود که در اینجا R را در پوشه ی جداگانه ای نصب کنید، مثل  C: \R \، تا درگیر این مورد نشوید.

در ویندوز، بسته ی Rcmdr با تک صفحه (SDI)  به بهترین نحو عمل خواهد کرد. تحت پیش فرض که  چندین صفحه وجود دارد، Tk کادر محاوره ها ممکن است که بالای پنجره ی R باقی نماند. این یک موضوع کلی در این زمینه هاست مثل R Commander که اصول آن در بسته ی tcltk موجود است.

برای غیر فعال کردن SDI از آیکن R خود بر روی دسک تاپ خود یک کپی بگیرید ( بر روی آیکن راست کلیک کنید و آن را روی محل دیگری بر روی دسک تاپ خود بکشید و از منوی context گزینه ی copy here را انتخاب کنید.) حال بر روی آیکن جدید راست کلیک کرده و properties را انتخاب کنید. در قسمت target در تب shortcut به آدرس نوشته شده - -sdi را اضافه کنید( قبل آن فاصله بگذارید)

 

 

 

مثل:

 

 

 

 "C:\Program Files\R\rw2010\bin\Rgui.exe" –sdi

 

 

 

اگر دوست دارید اسم این فاییل را می توانید در تب general کادر محاوره properties عوض کنید. سپس ok کنید.

همچنین می توانید برای استفاده از SDI، R را نصب کنید یا  می توانید در زیر پوشه ی etc فایل Rconsole را ویرایش کنید.

اگر بخواهید R Commander  وقتی که R را باز می کنید اجرا شود  می توانید دستور زیر را در etc  در Rprofile.site وارد کنید:

 

 

 

local({

old

options(defaultPackages = c(old, "Rcmdr"))

})

 


بازگشت به آموزش نرم افزار R
نظراتافزودن نظر